2011-06-22
Färska kantareller
Har just avnjutit min första kantarellmacka för i år, supergott! Är det inte ovanligt tidigt?? Dick har du varit ute och plockat?
(Läs mer)
Lämna kommentarer
Allmänt,Boende,Familj,Fritid,Kultur,Landet,Natur,Sommar
2011-06-14
1:a skörden klar!
Önskar att alla kunde få uppleva den underbara combokänslan av tillfredsställelse, lycka & tacksamhet, som genereras av en färdig skörd! Finns det andra saker som skapar samma känsla, som jag missat??
(Läs mer)
1 kommentar
Allmänt,Arbete,Boende,Familj,Framtiden,Fritid,Kultur,Landet,Natur,Sommar
2011-06-12
Makrill, årets första!
Jösses så gott, just ätit 9 st efter en lång dag i traktorn. Man glömmer hur gott det är, skall tilläggas att makrillarna var små, feta cigarrer! I morgon skall vi göra rundbalar (traktorägg)!
(Läs mer)
Lämna kommentarer
Allmänt,Arbete,Boende,Familj,Fritid,Havet,Kultur,Landet,Natur,Sommar
2011-06-06
Tanums cyckelvägar!?
Hörde att kommunen fattat beslut om satsningar på cyckelvägar, har dock missat resultatet. Finns mina önskemål med??? Cyckelbana utefter gamla E6 Cyckelbana paralellt med Resövägen Båda dessa vägar har under cyckelsäsongen så mycket trafik at det känns lite farligt att cyckla där.
(Läs mer)
Lämna kommentarer
Allmänt,Boende,Familj,Framtiden,Fritid,Kultur,Landet,Socialt,Sommar
2011-06-06
Regn!
Tack och lov för lite åskregn, mycket värdefullt för allt som växer, framförallt för att få ihop rikligt med mat till mina kor. Det sägs att åskregn innehåller mer kväve, vilket gynnar gräsväxten lite extra, är det så??
(Läs mer)
Lämna kommentarer
Allmänt,Arbete,Boende,Fritid,Landet,Natur,Sommar